map.flightshistorien

Afsnit 24 af 26august–september 2026

Alle sprog, ét kort

På tjekkisk hedder det »3 letadla«, men »5 letadel«. Polsk og ukrainsk har deres egne undtagelser, engelsk klarer sig med to former. I slutningen af september rummede et websted, der skulle have det rigtigt på tretten sprog, mere end 900.000 ord: mere end hele Bibelen og næsten halvanden gang Krig og fred.

  1. csCo neslyšíme, netvrdíme
  2. enWhat we can't hear, we don't claim
  3. deWas wir nicht hören, behaupten wir nicht
  4. frCe que nous n'entendons pas, nous ne l'affirmons pas
  5. esLo que no oímos, no lo afirmamos
  6. itQuello che non sentiamo, non lo affermiamo
  7. plCzego nie słyszymy, tego nie twierdzimy
  8. ptO que não ouvimos, não afirmamos
  9. nlWat we niet horen, beweren we niet
  10. svDet vi inte hör påstår vi inte
  11. noDet vi ikke hører, påstår vi ikke
  12. ukЧого не чуємо, того не стверджуємо
  13. ruЧего не слышим, того не утверждаем
Det princip, vi følger, sådan som map.flights skrev det på alle sine tretten sprog i september 2026.

Verden flyver ikke efter Prag-tid

Luftfarten selv kører efter ét ur. Piloter, flyveledere og flyveplaner taler alle UTC, som i radioen hedder Zulu, og om sommeren er den to timer bagefter urene i Prag. En passager læser dog afgangstavlen i tiden i den lufthavn, han eller hun står i.

Fra første dag er map.flights lavet til hele verden. En afgangstavle i Tokyo viser Tokyo-tid, uanset hvem der kigger, og hvor de er. Bynavne følger læserens sprog, og det samme gør tal, datoer og decimalkommaet.

Med enheder er det den samme historie. I det meste af verden angives et flys højde i fod og dets fart i knob, men Kina regner sine flyveniveauer i meter, og en passager i USA tænker i miles i timen. Derfor har map.flights tre systemer, luftfart, metrisk og amerikansk, og du kan skifte mellem dem i menuen eller direkte i flypanelet.

Tjekkisk er standard for tjekkiske besøgende, og siden oktober får slovakiske besøgende deres eget slovakisk. Alle andre får engelsk, medmindre deres browser beder om et andet af webstedets sprog. Siden den 20. august har hvert sprog sin egen adresse, så en søgemaskine viser siden om Lissabons lufthavn på portugisisk og Kraków på polsk.

Ordbogen var den lette del

På tjekkisk hedder det 1 letadlo, 2 letadla, men 5 letadel. På polsk er både 2 og 22 samoloty, men 12 er samolotów. Russisk og ukrainsk sætter et tal, der ender på et, i ental, så det hedder 21 самолёт, men 11 самолётов. En franskmand siger 0 avion, i ental, mens en englænder siger 0 planes. Derfor fik hvert sprog sine egne regler for flertal, og en sætning sættes først sammen, når de har talt.

Norsk har to skriftsprog, og vi skriver bokmål. Russisk og ukrainsk bruger kyrillisk, tysk har ord, der ikke kan være på en knap, og fransk skal bruge en tredjedel mere plads end tjekkisk på de nøjagtig samme knapper.

Hver funktion på alle sprog

Den 29. september rummede webstedet 7.827 tekster, og hvert sprog har præcis lige så mange. En ny funktion bringer nye knapper, noter og fejlmeddelelser med sig, og hver af dem bliver oversat, kontrolleret på skærmen og afprøvet med sine flertalsformer. Alt i alt blev det til lidt over 900.000 ord. Fransk kræver flest, tjekkisk færrest, og ukrainsk kommer overraskende tæt på tjekkisk.

fransk fransk: 79.227 79.227spansk spansk: 78.101 78.101portugisisk portugisisk: 75.028 75.028engelsk engelsk: 73.951 73.951italiensk italiensk: 73.133 73.133nederlandsk nederlandsk: 72.984 72.984tysk tysk: 69.983 69.983norsk norsk: 66.548 66.548svensk svensk: 66.429 66.429russisk russisk: 62.956 62.956polsk polsk: 62.029 62.029ukrainsk ukrainsk: 61.077 61.077tjekkisk tjekkisk: 59.207 59.207
Ord i webstedets ordbog pr. sprog, 29. september 2026. De samme 7.827 tekster, fra fransk øverst til tjekkisk nederst.

Mnichov, München eller Munich

Søgningen forstår bynavne på læserens sprog. Skriv Mnichov, München eller Munich, og du får den samme lufthavn. Af de 150 travleste lufthavne har 145 også deres bys navn på tjekkisk.

Navnet kommer ikke fra lufthavnens eget navn, men fra den by, den betjener. Charles de Gaulle lufthavn ligger i kommunen Tremblay-en-France, men ingen flyver til Tremblay. De flyver til Paris, så det er dér, du finder den.

Og den lille modtagerboks, som nogen bygger derhjemme, taler endnu flere: dens egen side findes på femten sprog, også japansk og kinesisk. Vores stationer står allerede også i Japan.

Ingen funktion bliver udgivet, før den findes på alle webstedets sprog, med den rigtige flertalsform på hvert eneste af dem.